19th Ann Arbor Film Festival Program

Published In:
Ann Arbor Film Festival Programs
Original Images:

Publisher: Ann Arbor Film Festival

Date: March 10-15, 1981

Get PDF: aaff/aaff_19_program.pdf

div.document_view_sidebar { display: none; }

View Uncorrected Scanned Text

NINETEENTH ANN ARBOR FI LM FESTIVAL MARCH 10 -15 1981
To encourage the work of the independent film maker, and to promote the
concept of the film as art; CINEMA GUILD of the University of Michigan
and the DRAMATIC ARTS CENTER of Ann Arbor are pleased to announce the
NINETEENTH ANN ARBOR FILM FESTIVAL .

THIS FESTIVAL IS DEDICATED TO CLAUDE KIPNIS, A FRIEND AND COLLABORATOR
OF SO MANY OF US HERE, WHO PASSED AWAY RECENTLY. CLAUDE WAS AN ACTOR
AND MIME OF INTERNATIONAL STATURE AND REPUTATIDN, HE DIRECTED HIS
OWN MIME TROUPE AND AFFECTIONATELY PLAYED THE CHEF IN THE DR . CHICAGO
SERI ES .

THE SELECTION COtfolITTEE:
Each film submitted to the Festival was screened in its entirety by a
Sel ection Corrmittee composed of film makers and persons knowledgeable in
the independent film. Their function was to program as many f ilms as
possibl e into the time allotted. Unfortunately, the number of entri es
exceeded the time available and preferences had to be made. The Awards
Jury, however, may consider any film submitted to the Festival for an
Award. Members of the Selection Corrmittee were:

Robert Ziebell, Linda Pantry, Woody Sempliner, Ruth Bradley, Con Samaras, Bernie Coakley, Martha Schmidt.
THE AWARDS JURY
The functions are 1) to see all the Festival films that have been pro•
grarrmed for pub 1 i c screeni ng, and others if they wi sh, and 2) to
distribute the awards money in Ann Arbor and 3) to make up different
programs of award-winning films and highl i ghts that are shown on
Sunday, and 4) to reduce the Festival i n Ann Arbor to nine hours of
film that will tour other institutions.

The Awards Jury is:
Francis Leeming, Canadian model, actress, perfonnance artist.
Richard Myers, graphic artist. award-winning film maker. Kent, Ohio.
James Benning, award-winning film maker and photographer, New York.
Jim Pollster, journalist, New Orleans .
.......................................................................

TUESDAY 7:00
EGG Chuck Hudina & Charley Ray 3 NOTES FROM THE FIELD Frankl in Miller MIKROBIES John McCally 8 AFTER IMAGE Bruce Hogeland 6 BEHIND CLOSED DOORS Susan Lambert/Sarah Gibson 6.5 EX CATHEDRA Gi 1 Gauvreau 20 PICTURE MOTION Michael Gross 5 OPPOSING VIEWS Tom Leeser 14 CHOREOGRAPHY Margaret Craig 5 I WAS A TEENAGE ASSASSIN FOR THE C.I.A . Sally Kellman 10
TUESDAY 9:00
JOURNEY ..• Bill Stoner 5 DEUTSCHLAND SPIEGEL Sharon Couzin 12 QUOTATIONS FROM CHAIRMAN STU Rick Hadley 22 I ALWAYS SQUINT IN THE SUN Andrea Eis 10 HELLO SKI NNY Ra 1ph Records 3 THREE MOVEMENTS Valerie Berman 5 HE LIKES TO CHOP OOWN TREES J. Leighton Pierce 3 STILT DANCERS OF LONG BOW VILLAGE Richard Gordon/Carma Hinton 27
TUESDAY 11 :00
SELF -IMAGES Peter Mell encamp 5 :40
PERSPECTIVES: A DANCE PORTRAIT Robert Schiappacasse 4.5
LORI Rhonda Naeseth 9
CHERRY BLOSSOM Ki P and Gi nny Durri n 4

TEMPERAL THEATRE Steve Schuler 12
THE PROMPT BOOK Paul H. Rosin 14

.......................................................................

WEDNESDAY 4:00 free showi ng
TRACING THE HISTORY OF THE AAFF: SOME HIGHLIGHTS
THESE SCREENINGS INAUGURATE A NEW FEATURE OF THE AAFF WHICH IS TO TRACE
AND HIGHLIGHT ITS HISTORY WITH SPECIAL SCREENINGS OF ITS CONTRIBUTORS
BEGINNING IN 1963

WEDNESDAY 4 :00 free showi ng
FLOOR SHOW Richard Myers 90 1978 film maker wi 11 be present
WEDNESDAY 7:00
SOFT SAND Nancy Yasecko
INTERIOR DESIGNS Jane Aaron 5
BREAKING AND ENTERING Ann Schaetzel 25
MOMENTUM Ray Oay 10
CHILO'S PLAY Margaret M. Varra 5

U. S. 23 Tim Artist 3
MURDER IN A MIST Lisa Gottlieb 28.5
NO SOAP RADIO James Rosenthal 4
FREQUENT SEAS Brady Lewis 7

WEDNESDAY g :00
HEAVENL Y BODIES Karen Aqua 3
CONCRETELY ABSTRACT PROPOGATIONS Dan Bruell

19 A-T -E-Z Li nda Nathanson 11 MILITARY DIVISION Robert Anderson 5 COMPLICATED FUN Richard Barber 9 WAVELINES I I Reynold Weidenaar 8 ACCOUNTS FROM THE LIFE OF GEORGE WILKINS Steven Ascher and Claude Chell i 50
WEDNESDAY 11:00
MOTHER Joan Strorrmer 15
UNAFFECTED Robert Anderson 8
BUMS AT A GRAVE Todd Walton 15

P.M. Jan Krawi tz/Thomas Ott 7
BACKSEAT DRIVER Paul Richmond 5
FILMING BIZARROV Herbert Jean de Grasse
SELF PORTRAIT BLOOD RED Ivan Durrant 23

THURSDAY 4:00 free showing
TRACING THE HISTORY OF THE AAFF: SOME HIGHLIGHTS
11 X 14 James Benning 81 1977 f i lm maker will be present
SLIDES FROM A FILM INSTALLATION AT ART PARK IN NEW YORK STATE

.......................................................................

THURSDAY 7 :00
MAGIC PILLOW Lyn Gerry 12 BOTTLE UP AND GO Bi 11 Ferris/Judy Peiser 18 PRECIOUS METAL Dav i d Erhlich 4 RETURN OF THE ZO-OIOS! Aaron Bass 4 REGENERATION Standish D. Lawder 3 STARTING IN THE MIDDLE OF THE DAY WE CAN DRINK OUR POLITICS AWAY Darre11 W. Moore 6 SYDNEY-BUSH Paul Winkler 14 LOVE IS THE DRUG Robert M. Sheehy Jr. 5:50 MEXICAN JAIL FOOTAGE Gordon Ball 18
THURSDAY 9:00
WHATEVER LOLA WANTS Mari 11 e Hahne 3.5 MOON BREATH BEAT Lisze Bechtold 5 WASHING WALLS WITH MRS. G. Tony Buba QUICKSAND Jim Bratone 6 STREET SCENES Andy Aaron 2.5 FAMILY REUNION Dan Curry 4 WORD, SOUND & POWER Jerry Stein 60
THURSDAY 11:00
MOON REDEFINED Doris Chase 5.5 NUCLEAR BEACH PARTY Fax Bahr 15 TRAVELING ZIT Tom Ludwig 4 SINCERELY Lynn Kirby 14 A FILM ABOUT MY HOME Oren Rudavsky 17 TEYIBAHW Charl es Recher 10 CHAMBER WITHIN Richard Fenner 4.5 GRANITE Carson Davidson 6
.......................................................................

FRIDAY 4:00 free showi ng
TRACING THE HISTORY OF THE AAFF: SOME HIGHLIGHTS
THE BOTTLE MAN George Manupell i 43 1960 MY MAY George Manupell i 30 1962 FIVE SHORT FILMS George Manupell i 10 1964 film maker wi 11 be present FRIDAY 7:00
SIL VERFISH Dana Pl ays
UNTITLED Karen Barbour 10
ROCK LOBSTER Dan Dinello 33
ECONOMICONSIDERATIONSMAN Peter Mel 1 encamp
SUICIDE Sim Sadler 4
LEON "PECK" CLARK : BASKETMAKER Bill Ferris/Judy Peiser 15
ALONG THE WAY Steve Eagle 3
JAVA JUNKIE Tom Schi ller 3:45
EMANANT DOMAIN Al Mahler 2
PALM SUNDAY Karl Krogstad 15

FRIDAY 9:00
URBAN SPACES Pau l Winkler 27
REASONS TO BE GLAD Jeffrey Noyes Scher
ONE MINUTE MOVIES Ra l ph Records 5
CURIOUS PHENOMENA Stan Vanderbeek
PARTING SHOT Jeffrey Pohn 49

FRIDAY 11 :00
NONNA Tom Palazzolo 25 UMBRA Eri ch Seibert 18 MADE FOR TELEVISION Bill Farley 9 SURRENDER, THEY SAID Stephen Smith 17 DAKOTA SPACE BRACKETED Cecel ia Condit 8 OPE X James W. Fal k 3 MATERNAL FILIGREE Sandra Davis 21
SATURDAY 1:00
THE STORY OF JONAH AND THE WHALE John H. Dyer 7 liOR D = 1 TO 2 Mi chael Owass 3 MY SUMMER VACATION Stuart Bass 13 RETRACED STEPS Byron Grush 4.5 WE ARE THE GUINEA PIGS Joan Harvey 90
SATURDAY 7:00
FOUR TO ONE Gregory Svaluto 18 PSA Bill Farley 1 INFERNAL VOYAGE Tim Smith 12.5 RIVER Philip Hoffman 2 COMMON LOSS Doug Haynes 15 RIBS Marilou and Sam Kessler 3 ANT FARM Michael Shaw 13 SING FOR YOUR LIFE Cord Keller 18
SATURDAY 9:00
SCIENCE FICTION J. J. Murphy 5 ANOTHER GREAT DAY Jon Bonney and Ruth Peyser 6 :40 WET WEATHER Charles Lyman 18 RITUAL Andy Anderson 18 QUASI'S CABARET TRAILER Sally Cruikshank 3 WHITE SILENCE Kevin Aspinwall/Jill Torre 11 A BIRO'S EYE VIEW Deborah J. Short 2:10 THE GARDENER OF EDEN Joel Singer and James Broughton 8 FEARFUL SYMMETRY Michael Wallin 15 MAN IN THE DARK SEDAN Ralph Records THE NATURAL OROER Frankl in Mi 11 er 4
COMPILATION FILM Screeni ng Corrmi ttee
.......................................................................

THE FOLLOWING FILMS WILL BE SHOWN AS TIME PERMITS:
ABACUS Lyn Gerry/Estelle Kirsh ABOUT FACE Robert DeMaio 25 :31 ANODYNE Gene Bernofsky 16 BATMAN ANN Cathy Joritz 1. 5 BEAT IT El i zabeth Sher 3.5 BILLY Leo Trombetta 19 BRANCH Bri an Richmond 11 B-MOVIE Jim Starr 17 CAMOUFLAGE Eva Jacuboski 25 CAR MAN Peter Hartel/R.D. Henry 12 CHANGING TIMES Si dni Jacobs 30 CHARLESTON HOME MOVIE Deanna Morse 5 CHICKENS IN THE LOUVRE Michael Frierson/Martha Garrett 4 CINEMA SAM Ti m Artist-Rip Murray 8 CIN ET RACT: EMOTIONAL FASCISM Thomas Corboy 2 CITY MAZE Jane Dickson 8 COMING SOON Eugene Ferraro 6 CONTINU ING THE ADV ENTURES OF ADRIAEN BLOCK John Knecht 35 CRIME AROUND THE COLLAR Sherry Mi llner 45 CROSSFI RE Robert F. Weeks 6 CYCLES Batwin/Bruell 8 DAUGHTERS OF TIME Ginny Durrin 29 THE DIRTIEST FILM IN TOWN... Norman E. Magden 16 OOWN IN UPTOWN Phyll is Johnson/Mi ke Bacare 11 a 7 DR. JEKYLL AND MS. HYDE Kathleen White, Penny White, David Saunders 34 DREAM DANCE Ci ndy Penter 6 EATING ICE CREAM David Kob l esky 5 THE ELEVATOR ROOM John Feldman 21 ERSATZ ERRATUM Huey 20 FAT CHANCE Don Schroeder 8
THE FIGHT GAME David W. Renwick 3:57 A FILM BY HARRISON Gregory W. Harrison FUN WITH FISH Terrence Gibney 7.5 GIVING BIRTH Allen D. Moore 16 GOODAMERICANSTOCK Eugene DeBartolo 22 GOOD-BYE TO THAT Patricia Maxam 30 HI EROGLYPH Joel Weinberg 7.5 HOT SMELLY SUMMER P. M. Niels Niel sen 12 IN THE COURSE OF TIME Daniel Andries/Jac Rubenstein 17 JAZZ Al bert Magnol i 24 LASSOED RAINBOW Pau l Kalbach 2:40 LAURIE LEARNS A SECRET James W. Falk 6 THE LAW STUDENT John R. McCauley 2:45 LI LY & FRANKY Jennine Lanouette 5 LIVING DOLLS Todd Coleman 10 TH E MIND OF MUSIC Michael Lawrence Films 29 MORRIS FAMILY OLD TIME MUSIC FESTIVAL Robert Gates 30 NEDDIES FARM John G. Massey 36 NEON David Wild 4:30 A NERMISH GOTHIC Janice E. Findley 8 THE NEW MAID Christine Burrill 33 NO MIME GAME Steve Sanguedoke 4 OF CANNONS AND BELLS Ri chard M. Sabatte ONE OF THOSE NIGHTS John Brooke and John Fremes OUT OF ROCK Arik Bernstein & Julia Keydel 30 PAPER ROUTE Thom Fermstad 13 POET OF HIS PEOPLE -PABLO NERUDA Lillian Schwartz 13 POOL/ED RE/SOURCES Dan Design & John Coull 14 POSTCARDS FROM AMERICA Ul rich Stein 44 PRELUDE Beth Savage 5 :48 PRUSHKI, PRIVATE INVESTIGATOR Paul De Luca 16 RADIOACTIVE WASTE John R. Barr 7.5 RUDDERLESS Geral d Packer 18 SANOWICHMAN Jon Freedman 15 SEEING IS BELIEVING ! Michael Siporin 10 SEQUENCE David Winning 16 SHADES OF GRAY Dav i d D. Wi lliams 28 SHATTERED Mark L. Hughes 3 :05 THE SILHOUETTES OF GOROON VALES Robi n DuCrest 26 SKOKIE: RIGHTS OR WRONG Sheila Chamov i tz 28.5 STAGE-TRAP Lindsae M. Paterson 9 STRIDER ' S HOUSE Cl yde Derrick 23 THIS IS NOT A COMEDY Robert Gantz 6·,34 THREE PHOTOGRAPHERS Lauri e Meeker 20 TOM WAITS FOR NO ONE John Lamb 6 THE TRAINING El izabeth Sher 8 TRANSPORTA TION FOR TOMORROW : THE CHALLENGE FROM OVERSEAS Crai g M. Jensen 24 TRIFLES Sandra L. Nervig 22 TWINS Charl ies Ahearn 50 TWO TONE SHOES Mitch Reid 4 THE UNCHAINED HAND Shane Smith 10 UNGLOVED HAND Lisa Crafts 3: 10 USELESS TALENTS Vauge Industries 18 VIDEOSCOPE Karen L. Hall 26 A VISIONARY RITUAL Catheri ne Homnick WALDEN Shei la Laffey 10 WE BEARS Bruce Ramsey/Barry Zeidman 2 WHO IS RICHARD JAY SILVERTHORN, ANYWAY? Ri chard Jay Silverthorn 11 WHOLE EARTH FESTIVAL, DAVIS CALIFORNIA Richard Wargo 22 A WORK IN PROGRESS Carla Corwin 23 YOU HAVEN'T LIVED YET! Joseph L. Norquist, M. D. 28 YOU OUGHT TO BE IN PICTURES Frederic Andrew Shore 8.5 ZERO HOUR Richard Schlesinger 23
........................................................................

FILMS NOT RECEIVED AS OF SATURDAY 3/7/81
C 1980 Mari an Wallace THE CYCLE OF LOVE McCormi ck & Leander 4 DUET Richard J. Sull ivan 7 EARLY EARNINGS Green Mountain Post Films 18 FOOTSTEPS Scott Barrie 9 FOR VOLM Taie Ishikawa 15 GRACIE Scott Barrie 13
IT'S AN O.K. LIFE George Griffin
KUMBAYA MOVIE Sue Fox 6 A LETTER TO JONATHAN John Cline 12 MACH EPIC Dana H. Hodgdon 18 MARIE Chris Pel zer 9 MESTIZO MAGIC Chispa Productions 28
MONITORING THE UNSTABLE EARTH Michael Wallin 20 OUT IN THE STREET Mark Sterne 4 THE RENO HOTEL Kathleen F. Beeler 14 SIX STUDIES OF MOVING AIR Michelle BreQer 4 STEPPIN Saul Landau 40 THERE IS NO EASY WAY TO BE FREE Diane Benda 23 UBSE Stuart Geltner 3
.......................................................................

SCREENING INFORMATION
Screenings are held at the Michigan Theatre: 7:00, 9:00 and 11:00 p.m. Saturday 1:00, 7:00 and 9:00 p.m. All programs are different and of substantially equal quality . Award winners and highlights are screened on Sunday at 7:00, 9:00 and 11:00. Single admission is $2.00; daily series $5.00 (not avai,able Sunday). Advance sales begin at 6:00 p.m . for that day only. $20.00 series tickets on sale the opening day of the Festival at 5:30 p.m. All tickets are sold at the Michigan Theatre .
.......................................................................

FESTIVAL OFFICERS
Festival Director, Geor ge Manupelli Festival Co -Managers, Woody Sempl iner and Ruth Bradl ey Tour Secretary, Janet MacAi nsch Technica l Director, Peter Wilde Cinema Guild Festival Coordinator, Robert Ziebell Report Typist, Oval Blandine House Manager, Reed Lenz Pri ze Money Coordi nati on, Marti Schmi dt and linda Pantry
THEATRE DECORATION
John Robertson, Randy Buescher, Kev i n Smi th, Angel i ca Pozo, Paul a
Goldman, Dan Gunning, Robert Ziebell.
No Smoking Trailer courtesy of John Tintori and Mary Cybulski.
PROJECTION STAFF:
Peter Wilde, Liz Moray, Bill Abbott, Glenda Pitman
.......................................................................

ANN ARBOR FILM FESTIVAL TOUR
Following the screenings in Ann Arbor, the Awards Jury will reduce the Festival to nine hours of film and these will tour other places. Loca l juries will award a minimum of $350 at each place. The Tour i s as follows:
MARCH 20 -22 NORTHERN ILLINOIS UNIVERSITY
Terminal Cinema
Cannen Wo 1ff, Pres ident
Terminal Ci nema
c/o Art Department
Northern III i nois Un i versity
DeKalb, Illinois 60115
815-753-0391, Ext. 7

APRI L 3 -5 KENT STATE UNIVERSITY Ri chard Myers Associ ate Professor of Art New Ar t Building Kent State University Kent, Ohi 0 44242 216-672-7857
APRIL 1D -12 UNIVERSITY OF WISCONSIN-MARATHON CAMPUS Dr ew Hinderer, Cha i nnan Lecture and Fine Arts Corrmittee Maggie Langhoff, Office of Public Infonnation 518 South 7th Ave. Wausau, Wi sconsi n 54401 715 -845-9602
APRIL 16 -19 SAN FRANCISCO ART INSTITUTE George Manupe 11 i, Dean 800 Chestnut St. San Francisco, CA 94133 415-771-7020
APRIL 24 -26 UNIVERSITY OF TEXAS-ARLINGTON DEPARTMENT OF ART Andy Anderson Ar l ington, Texas 76019 817-273-2891
AWARDS 19th AAFF 1981
The Tom Berman Award
To the Most Promising Film Maker in the Festival $1000
Tom Berman was one of the closest friends of the Ann Arbor Film Festival. Hi s brilliant early films won awards and he was much loved here. His early death i s commemorated by this prize.
The Marvin Fel heim Award $100
Marvin was one of the founders of the Ann Arbor Film Festival. Hi s wisdom and strength guided the Festival for seventeen years. He was both benefactor and critic but most of all our friend.
OTH ER AWARDS
Cinema Guild $600 Ci nemall 500 Ann Arbor Fi 1m Cooperative 300 Grande Bouffe 160 School Ki ds Records 125 Dominick',/Prix de Varti 100 BT Investments 100 UAC Mediatrics 100 Tabor Hill Wine/Grape Film Award 100 Louis and Marge Wojnaroski 55 Al ice Simsar Gallery 50 Megaframes 50 Alternative Acti on 50 Beverly Hills Rel i ef Fund 50 Labour Foundation for Non-Institutional Living 50 Canadian Friends of the Festival 50 Shehan Agency 50
perry 1 nnes :;,u
Cl assic Fi 1m Theatre 50 Pizza Bob's of Ypsilanti 50 The Del Rio Bar 50 The Central Cafe 50 IT Subscription TV/WIHT-Channel 31 50 Sunstructures 35 Lazy Beaux Arts 30 Diane Ki rkpatrick 30
Film Projection Services 25
The Flee[wood Di ner 25 The Bl ind Pig 25 Westside Book Shop 25 Ci nema Gu i de 25 Barbennan 25 Speed-A-Pri nt 25 Coll ected Works 25 Frog Holler Produce 25 Matuszak & Ra i mi, Attorneys-at-Law 25 Paul Fata & Sons, Lans i ng 25 Keith We Loved You -Keith W. Clark 25 Lars Bjorn 10 Susan Wi neberg 10 Big Market 10
.......................................................................

SPECIAL THANKS TO THE ANN ARBOR POST OFFICE LIBERTY STREET STATION.
WE SUPPORT NON-INTERVENTION IN EL SALVADOR AND NICARAGUA. WE ABHOR THE RECENT COUP D' ETAT OF THE GEOGRAPHY DEPARTMENT OF THE UNIVERSITY OF MI CHIGAN BY HAROLD SHAPIRO AND HIS FASCIST CRONIES. --GM
hearts are broken at:
Woody: 492 Ruthi e: 602 Marti : 301