21st Ann Arbor Film Festival Program

Published In:
Ann Arbor Film Festival Programs
Original Images:

Publisher: Ann Arbor Film Festival

Date: March 8-13, 1983

Get PDF: aaff/aaff_21_program.pdf

div.document_view_sidebar { display: none; }

View Uncorrected Scanned Text

TWENTY-FIRST ANN ARBOR FILM FESTIVAL March 8 -13, 1983 FR[DAY 2:00 THE LONG WAY HOME Kaori Terri Takakuwa 17 FESTIVAL OFFICERs HAND CRAFT Gail Banker
LOOSE LOUIE/CARPENTER Andrea Sacker silent 11 ,\ free showing of films by Ed Jones, 1983 Festival judge, who HALF-LIFE Robert Craig Newman 25 LOVE X LUST = Michael Reano 12 Festival Director: Ruth Bradley
To encourage the work of the independent filmmaker and to promote the concept of the film as art: The Ann Arbor Film Festival, with the support of the Cinema Guild of the University of Michigan and the Dramatic Arts Center of Ann Arbor, is pleased to present the TWENTY-FIRST ANN ARBOR FILM FESTIVAL.
WE DEDICATE THE 21ST FESTIVAL TO THE PEOPLE AND ARTISTS OF NICARAGUA WHO EXEMPLIFY THE STRUGGLE AGAINST U. S. IMPERIALISM, AS DO THE PEOPLE OF EL
SALVADOR, THE 12 MILLION UNEMPLOYED IN THE U.S., AND THE PEOPLE OF FRANKFURT
GERMANY WHO DONATED FOOD TO DETROIT'S HUNGRY.
THE FESTIVAL APPLAUDS THE MANY FILMMAKERS WHO CONTINUE TO KEEP INDEPENDENT
FILMMAKING ALIVE, DESPITE DRASTIC CUTS IN FUNDING FOR THE ARTS.
THE SELECTION COMMITTEE:
Each film submitted. to the Festival was screened in its entirety by a
Selection Committee composed of filmmakers and persons knowledgeable in the
independent film. Their function was to program as many films as possible
into the time allotted. Unfortunately, the number of entries exceeded the
time available and preferences had to be made. The Awards Jury! however,
may consider any film submitted to the Festival for an Award. Members of
the Selection Committee were:
Ruth Bradley, Dan Bruel!, David Hunsberger, Reed Lenz
Angelica Pozo, Paula Rabinowitz, Widdicombe Schmidt

THE AWARDS JURY:
The functions are 1) to see all the Festival films that have been programmed
for public screening, and others if they wish, and 2) to distribute the
awards money in Ann Arbor and 3) to make up different programs of award•
winning films and highlights that are shown on Sunday, and 4) to reduce
the Festival in Ann Arbor to nine hours of film that will tour other
institutions.
The Awards Jury is:
Roberta Cantow, New York City
Bob Currie, Ann Arbor
Ed Jones, San Francisco
N 0

SMOKE
TUESDAY 7:00
THE EXPROPRIATOR William Engeler 20 minutes TENDER NEGATIVE Chuck Hudina 5.5 TRAPEZING Lyn Gerry 13 DIARY OF AN IMMIGRANT Dan Thomas 6 DREAM/NITEMARE Bob White TRANSITIONS Barbara Sternberg 10 AN ALL AMERICA CITY Don Diers 8 MAIL ART ROMANCE John McClintock 15
TUESDAY 9:00
STUDY 113, THE SPINNING FILM Don Bonato 5 minutes BUS STOP Andrea Gomez 7.5 THE BIG TOMATO David S. Ewing 3 1/3 ETUDE Mark Goldstein 2.5 CITIZEN William Farley 80
TUESDAY 11:00
9500 Erich Seibert minutes VITAL INTERESTS Beth Block 15 TRACES Paul Winkler 29 FLIRTATIONS Wendy Cohen 5 : 25 HEATBEAT Roberta Degnore-Jytte Jensen 6 ASIAM, AS I AM Toney Merritt 5.5 silent CIRCLE GAME Tom Guthery IV 4 TWO BROTHERS John Brett 24
WEDNESDAY 7:00
THE SEX LIFE OF THE PYRAMIDS Lewis A. Weinberg 28.5 minutes
ADAGIO Ellen Barry 6.5 THE ROAR FROM WITHIN Flip Johnson ANEMIA J. Scott Preboy 22 UNTITLED Adele Friedman 10 silent PANORAMA Michael Rudnick 12.5
WEDNESDAY 9:00

GEORGE KUCHAR: THE COMEDY OF THE UNDERGROUND David Hallinger 66 minutes CONQUEST PIECE Toney Merritt 6 THE BEGINNING Daw-Ming Lee 3.5 STAND BY YOUR MAN Karen J. Hatch 3: 40 DP Peter Dudar 17
WEDNESDAY 11:00

SALAMANDERS: A NIGHT AT THE PHI DELT HOUSE George Hornbeing, Tom Keiter,
Ken Thigpen 12.5 minutes
ELLICOTT CITY Roger Deutsch 13 silent HELIUM Michael Spencer 10.5 ROCKY LAKES (AGED) Steven Schuler
BRONZE Raymond Victor DiCarlo 4: 25
LOVE HONOR AND OBEY Christine Choy 55

2:00
THURSDAY
A free showing of films by Roberta Cantow, 1983 Festival judge, who will be present to discuss her work.
THURSDAY 7:00
NUMBER 2 Kim Singhrs 3 minutes TIDES Amy Greenfield 12 CANDY STORE Claude Kerven 28 INDUSTRIAL PARK Chel White 3.5 LAWRENCE Gene Bernofsky 17

YES
NO ONE FOR CHESS Richard Rosser J
LITTLE SHADOWS Davi d D. Williams 4.5
DREAMS OF A GHOST-SEER Mike Bigelow
DEAD ISSUE Bruce Akiyama 17 _5

THURSDAY 9:00
TARGET NICARAGUA Saul Landau 40 minu tes
CH' AN Mr. Francis Lee 7
TELEFONE Irene Rea 6
WHERE DID YOU GET THAT WmIAN? Loretta Smith 27.5
FILM VERSION Doug Wendt silent
POLITICAL FILMS Linda Nathanson 6 _5

THURSDAY 11 :00
THE CONFRONTATION Anne Irving 37 minutes
JUST BETWEEN ME & COD Alexis Krasilovsky 8 LETTER TO MY UNCLE Deborah Lefkowi tz 15
SOFT SHARDS Samuel Pichardo 4
SECONDARY CURRENTS Peter Rose 18 CURRENTS CAPRICE Steve Eagle 4

will be prt:!sent to discuss his work. HIGH FREQUENCY DISTORTION David Hynds INFORMATION--HANDLE WITH CARE Joseph 11. McCarthy 9.5 IN ARTIFICIAL LIGHT Curt Royston 20 FRIDAY 7:00 IN HIS FRAME Joe Cultrera 39 INTERSTICES Norman Magden 17 CIRCUS DOCTOR Linda Nathanson 4 minutes
ISLAND MEMORIES John Brett 28

VARIATIONS ON A SENTENCE BY PROUST Bill Sherwood 13 JACKETMAN Mike B. Anderson 25
FATHER Joan Strommer 16 JAPAN NORTHWEST Jean S. ~Talkinshaw 28
CITY SPACE Martin Piszczalski 3: 30 KLASH STRUGGLE Ray Keating 70
WHATEVER llAPPENED TO SUSAN JANE? Marc Huestis 60 LEFT/RIGHT PORTRAITS Robert Sabal 12 LET ME SEE ••• Bruce McDonald 30 LETTER FROM AN APACHE Barbara Wilk 11.5 FRIDAY 9:00 LIKE ABBOTT AND COSTELLO Dominic P. Palazzolo 15 LIL PICARD Silvianna GoldRmith 30 DANCE COMMAND David Hauka 5: 45 minutes BOND WELD Cathy Joritz 30
LUCK IN LOOSE PLASTER Sandy Moore

AND SOMTlMES THE BOATS ARE LOW J. Leighton Pierce
JUGGLING Elizabeth Sher 15
CASTLETRACKS Chris Painter 30
THE DARTA RAY Robert Anderson 4: 10
BETTER THAN FOOD Daniel Lawton 5: 22
FRIDAY 11:00

CALIGARI'S CURE Tom Palazzolo 65 minutes
PORTRAITS OF A WOMAN WITH TOMATOES Julie Zammarchi 3: 40
ASSUMING Dave McCullough 3
LEASHED Doug Wendy 2 silent
SERIOUS UNDERTAKINGS Helen Grace 28
SATURDAY 1:00

JONAH HAS A RAINBOW Ron Taylor 21 minutes RISIN' SUN Kathryn Butterfield-Davis 5 GRACELAND GATEWALK Huey 13 BARBARIAN EPISODES Elisabeth Ross 18 THE DAYMAKER Christian Wedge 7 ANATOMY OF A MURAL Rick Goldsmith 15 DON'T MEANS DO Dana Plays 9 SURPRISE PARTY Chris Schmidt/Tim Johnson 4 THE REINCARNATION OF DON QUIXOTE Ken Rowe 10

SATURDAY 7:00
BLUE CALL Don Daso minutes UPWARDLY MOBILE Patricia Quin 13.5 'TATER PEOPLE William C. Garrison 8 JUDE Drew Klausner 14.5 SAMPLE MOVIES Roland Eberle WARM WATER VENUS Elisabeth Ross 5.5 AYERS ROCK Paul Winkler 21
SATURDAY 9:00
LOST ROOM Hermann Lederle 8.5 minutes

I.D.N .0. James Irwin 9 MASQUERADE Larry Jordan 4.5 DRAWING HOUSES David Haxton 15 silent ANIMUS Gary Schwartz 5 POND AND WATERFALL Barbara Hammer 15 silent POSSUM 0' POSSUM Greg Killmaster 28
MAYBE
NO
NUKES

THE FOLLOWING FILMS WILL BE SHOWN AS TIME PERMITS:
AFTERNOON VISIT Tom Sime 13 ALICE OUT •••ALICE IN••• Ray Day 20 ALLEGRO CON BRIO John D. Allen 10.5 AMERICA -FROM HITLER TO M-X Joan Harvey 90 .....AND HE'LL GROW UP TO BE BIG AND STRONG..... Thomas F. Sailer 32 AQUI SE LO HALLA (HERE YOU WILL FIND IT) Lee Sokol 18.5 ARE YOU FROM DIXIE? Sumner Burgwyn 25 ARMPIT LUST Kathleen Bee1r and Mike Anderson 18 AS IF BY MAGIC Jan Baross 11.5 AT HOME Mark Torgl 26.5 AUNT EMMA Peter Hutcheson 14 BALLET ROBOTIQUE Bob Rogers 8 BEDROOM/DINNER/SLIDES Andrea Eis/Erike Suderburg/Lauren Zuckerman 12 BIG NIGHT THINGS Ellen Barry 8.5 BLACK AND WHITE Douglas Wanberg 7.5 BLACK MAGIC Gregory Popp & Frank Military 12.5 BLUE WINDOW Laura Hoeting 10 ~LUR Milo Yelesiyevich 3.5 BOWLAHOOLA Mary Bellis -56 BURN VICTIM Tom Sime 12 BUTTON, BUTTON: A DREAM OF NUCLEAR WAR Frank Cantor/Juan Mandelbaum 14 CHALK TEST Nancy Gold 2 2/3 THE CHINESE BOX Edward Neil Bowen 6 CHRONICLES Gil Frishman 13 CIMARRON STORY General Motors Photographic 3 : 15 CIRCUS OF HOSTAGES John Feldman 14

x

COKER'S WORLD Doug Heil 10
COMPUTER SKETCH BOOK Byron Grush
THE DANCE OF DECAY Jacqueline K. Cowling 8: 30
DANGER IS MY BUSINESS Sally Kellman 4.5

o o

DARWIN NESS TYPEWRITER REPAIRMAN Mary Schmitz
DAYTIME TRAUMA Frank A. Cappello Jr. 35
DESCENDANT TRAILER Edward Neil Bowen 3: 40

x

DEATH DIET Razi Baghaei 19: 30
DISSIPATIVE DIALOGUES David Ehrlich 3: 10
DON'T WASH NOW Bruce Dolin 6
THE DREAMER NEVER SLEEPS Peter Mark D' Auria 15
DUANE LOCKE -DOCUMENTARY OF A POET Greer Grant 28.5
EARTHLY BEINGS Chuck Eyler 8
THE EDGE Eric Howell 5
EFFECTS UNKNOWN Adam Berger 7 _5
AN EMPTY CASE OF BLUES Michael Pacek 25
ERNIE & ROSE John Hucker/Mary Maruca 28.5
EVENTS AT PUTNAM'S CROSSING Michael Glyn 21
A FAMILY AFFAIR Susan Shadburne 28
FINDING ENEMIES Steven E. Dykes 5
FINGER CLIPS PART I Keith Miller 2
FINNISH AMERICAN LIVES Michael M. Loukinen 47
FISH HEAD Bill Paxton 6
FLASHBACK TRAILER Edward Neil Bowen 6
THE FOURTH WORLD, A BICYCLE ODYSSEY Scott Kiekhaefer, Chris Bechard 29:49

GO

FREEFORM Bill Knowland 16
THE FRIGHTED LITTLE GHOST CHILD Bob White
GENIUS-IDIOT Mark Thomson 2
GEOLOGY-A HISTOR1CAL ROMANCE IN THE NARRATIVE TRADITION Gary Enloe 10

GIMME WOMANSHELTER (FOR A LIFE WITHOUT FEAR) PJ Southam 11
GLASS GARDENS Lisa Crafts 5.5
A GORME'S DELIGHT Mark Christopher 15
GRANDPA AND BILLY Richard L. Friedlander 30
GREEN BY WALTER Peter Hartel 18
GROW IN PEACE Ron Taylor 10
GROWING UP Marilla Hahne 7

D 0
NO

UNIFORM
THE MAGICIAN Victor Daniel Fridman 13 MALICE IN WONDERLAND Vince Collins 5

y
THE MEASURE OF AMERICA Tom Solari 26.5 A MORE PERFECT UNION Steven Weisberg 10 MORNING AFTER Cart Tramontin 17 MOVING IN Jeffrey Skoller 18

E
NEWSREELS #9 Lon Casler Bixby 8
THE NIGHT BELONGS TO THE POLICE J. J. Murphy 28.5
9800 BEDFORD Gary Marullo 8

s
NO DEAL Candace Mead, Bob Hercules, Bruce Dolin
OLD ORCHARD BEACH P.Q. Michele Cournoyer 9
ONE MAN"S TIME Thomas W. Giuliano 10
PASSACAGLIA Andrew Johnson 6.5 silent
PAVANE FOR A DEAD PRINCESS Beverly Ann Baroff 7.5 PEACE: A CONSCIOUS CHOICE Dorothy Fadiman & Robert Pacelli PEACE PLAN (WAITING FOR THE TRAIN) Keith Elliott 5.5 THE PLACE BETWEEN Guy Guillet 4 PLAY Ruth Klassen 10 silent PONTIAC EXCITEMENT General Motors -Photographic 2: 10 PORTALS OF VISION Gary Marullo 3 POWERPLAY Randy Vandegrift 11 PUBLIC Arthur Dong 5 QATAR: A QUEST FOR EXCELLENCE Greenpark Productions Ltd. 27.5 QUEST FOR POWER Saul Landau & Frank Diamond 52 THE QUIET RAIN Parinaz Eleish 7 RAPE/CRISIS Gary T. McDonald 87 RATS WITH WINGS Lorna \,iley 7 RAY JOHNSON: CORRESPONDENCE SCHOOL John Orlandello 5.5 REALITY CHECK Yazell/More/Peterson 5
REFRIGERATOR Jonathan Sinaiko 31: 30 REFOSENIK Solomon Weingarten 20 REUNION Lelahni Wessinger ~ Carol Anderson & Diane Grad
RIGHT ANGLES Kit Hellman
RITUAL Margot Larson 5
ROAIlWORKS Erik Timmerman
ROBERT S. ZAKANITCH Elliot Caplan 20
THE SADNESS OF A CLEANING WOMAN AT MIDNIGHT Milo Yelesiyevich 19
SEASON'S STAGES CYCLES STAGIONI Jeanne M. DeSimone 32
SEVEN PORTRAITS Edvard Lieber 22
SEVOM CIGAM Dawn T. Wiedemann 16
SHABBAT-IN SIGN LANGUAGE Edwin R. LaRocque 10
SHAKESPEARE IN THE PARK Richard Clabaugh 10
SHELTER John Nordstrom 15
SHINDERS TO SHINDERS Daniel Polsfuss 15
SIGNS OF LIGHT Charles R. Surran 9
THE SISTER Robert Stone 16.5
SITUATIONS IN RED John Shafer 12
SKETCHES FOR THE ELEPHANT'S CHILD Gail Banker 3
SLUMBER PARTY Michael Taylor/Victoria Larimore 4:10
SMALL BUSINESS MY WAY Peter Grieseinger 28.5
SOLOMON'S NIGHTMARE -A STUDY IN GREY Charles F. Shelton III 13
SPECIAL TO THE TIMES Michael Glyn 22
STEVE &BOB Paul McGowan 5.5
THE STORY OF THE CAT Doug Heil/Bob Nagel 4
THE STRANGE CASE OF MR. DONNYBROOK'S BOREDOM David A. Silverman 5
STRAYS Kara Lindstrom 27
SUBCONSCIOUS REALITIES Buddy Giovinazzo 15
SURVIVA Carol Clement & Ariel Dougherty 32
TAKE MY ACT PLEASE Michael Glyn 11 . 5
TARBEELS IN THE NORTHWEST Jean. S. Walkinshaw 28 THIS IS •••MARY JAYNE'S MOVIE Cynthia Penter 6 THRU CHANNELS Tom Richardson 10
LA TOCCATA Michele Cournoyer 12
TOUCH & GO Shula Singer 23
TRAFFIC Fax Bahr 12
TRAVEL SONG Robin Lee 28
TUMMY VISION Mendel Marks 10
TWISTER Catherine Christoff 10
TWO GIRLS DOWNTOWN IOWA Elaine Summers 12 silent
TWO LAWS Carolyn Strachen l30
UBU ETUDE Jonny Silver 4
UNFULMINE A CIEL SERENO (LIGHTNING IN A SERENE SKY) Andrea Sacker 20
UP Roger Kukes 8
WARM BREAD Kim Singhrs
THE WAY OUT J. Russell Johnson 42
WELCOME TO BROOKLYN COLLEGE Leo Seltzer 15
WHAT'S YOUR MANDICAP7 Joseph Norquist 42
THE WHITE BROTHERS MEET THE PREJUDICED STRANGLER Jack Barth/Bruce Pross 20
WILD SYNC PARTY Steve Schuler 6
WRITE RIGHT Barbra Morris/Susan Leevan/Michael Frierson/Martha Garrett 17
FILMS NOT RECEIVED AS OF SATURDAY, MARCH 5, 1983:
DELIVERY MAN Emily Hubley 7.5 IRONMAN Rodney H. Jacobs 22:20 JERRY FARWELL'S REVENGE Garett Griffin NO PROBLEM Lisa Andreini 12: 18 PARTS AVAILABILITY AND SERVICE Dan Lavender REVELATION Anthony Venezia 4.5 THE ROAD ENDED AT THE BEACH Philip Hoffnan 30 ROCKET TO STARDOM Daniel R. Halperin 10 SO FAR FROM INDIA Mira Nair 52 STAGEFRIGHT Jon Jos t 73.5
TALMAGE FARLOW Lorenzo DeStefano 58
URBAN FIRE C.E. Brown 15
WOMEN-TAKE BACK THE NIGHT fleryl Bronstein 45
THE WRECKER Nelson Terry Hagar & Tony Mikesell
ANN ARBOR FILM FESTIVAL TOUR
Following the screenings in Ann Arbor, the Awards Jury will reduce the Festival to nine hours of film and these will tour other places. Local juries will award a minimum of $350 at each place. The Tour is as follows:
MARCH 17 -19 KENT STATE UNIVERSITY Richard Myers School of Art/Filmworks Kent State University
o o
Kent, OH 44242
216-672-2192 or 261-673-8637

MARCH 25 -27 VIRGINIA COMMONWEALTH UNIVERSITY Philip B. Meggs and Clifton E. Dixon
Chairman, Cormnunications Arts
325 N. Harrison St., Room 220

o o
Richmond, VA 23284
804-257-1709

APRIL 5 -6 CONTEMPORARY ARTS CENTER
Susan Horowitz
Film/Video Coordinator
Contemporary Arts Center
900 Camp St.
New Orleans, LA 70130
504-523-1216
APRIL 11 -13 THE UNIVERSITY OF TEXAS AT ARLINGTON
Lisa Windsor
Arts Council Chairman

1915 Pebble Creek 11141
Arlington, TX 76010
817-273-2963
APRIL 18 -19 SCHOOL OF THE ART INSTITUTE OF CHICAGO
Sharon Couzin
Chairperson/Filmmaking Department School of the Art Institute of Chicago Jackson & Columbus Chicago, IL 60603
APRIL 25 -27 TERMINAL CINEMA Carmen Wolff Terminal Cinema
Central Receiving
Stadium Drive
Art Department

Northern Illinois University
DeKalb, Illinois 60115
815-758-2189

MAY l3 -15 UNIVERSITY OF WISCONSIN, MARATHON CAMPUS Kay Blue Lecture and Fine Arts Program Coordinator University of Wisconsin-Marathon Campus 518 South 7th Ave. Wausau, WI 54401 715-845-9602 Ext. 233

Festival Committee: Cheryl Yanskvich, Linda Pantry, Reed Lenz
Tour Coordinator: Ruth Bradley
Technical Director: Peter Wilde
House Manager: Chris Coakley
Prize Money Coordinator: Linda Pantry

SPECIAL THANKS TO:
The Ann Arbor Post Office Liberty Street Station
The Performance Network. Marty Geer & Barbara Kessler, Young People's Theatre, Say Cheese. The Michigan Theatre.
SCREENING INFORMATION
Screenings are held at the Michigan Theatre: 7:00, 9:00 and 11 :00 pm,
Saturday 1 :00, 7 :00 and 9 :00 pm. All programs are different and of

substantially equal quality. Award wInners and highlights are screened

on Sunday at 7 :00, 9:00 and 11:00 pm. Single admission is $2.50; daily
series $6.00. Advance sales begin at 6:00 pm for that day only.
$25.00 series tickets on sale the opening day of the Festival at 5:30 pm.
All tickets are sold at the Michigan Theatre.

AWARDS 21 th AAFF 1983
The Tom Berman Award
To the Most Promising Film Maker in the Festival $1000
Tom Berman was one of the closest friends of the Ann Arbor Film Festival.
His brilliant early films won awards and he was much loved here. His early
death is commemorated by this prize.

The Marvin Felheim Award $100
Marvin was one of the founders of the Ann Arbor Film Festival. His
wisdom, strength and humor guided the Festival for seventeen years.

He was both benefactor and critic but most of all our friend.
OTHER AWARDS
Cinema Guild $600
Ann Arbor Film Cooperative 300
Cinema II 300
Casa Dominick's 150
Anonymous 107

B. T. Investments 100
Classic Film Theatre 100
Martin Piszczalski 100
Schoolkids 100
Funnmeister Zippy's Finger Stickin Good Award 100
*220* The Earle, Staff & Friends 25 + 54 = 79
Picture Start 50
Alternative Action 50
Mediatrics 50
Shehan Agency 50
Ned's Bookstore 50
Al Blomquist 50

Del Rio Bar 50
0

Generations 50
Matthew C. Hoffmann 50
University Cellar 50
Liberty Films 50
Megaframes 50

Perry Innes 50
Film Projection Service 50
630 Club 50

La Bour Foundation for Non-Institutional Living 50
Debra Lipson 50
Robert Rubin 50
Lazy Beau des Bayous 35
Suwanee Springs Leather Works 30
The Eye of Agamotto Comic Book Store 25
Diane Raimi 25
Complete Cuisine/The Patisserie 25
Diane Kirkpatrick 25
Sam's Store 25

Wazoo Records 25
Village Corner 25
The Blind Pig 25

Paul Fata & Sons, Lansing 25
Lars Bjorn/Susan Wineberg 25
Alice Simsar Gallery 25
Collected Works 25
West Side Book Shop 25
Cinegram Memorial 2S
Barberman 25
Dan Gunning 25
Central Cafe 25
Michael Perry 25

z

SlosslSole 25
Abracadabra Jewelry Gem Gallery 25
Joe ISStar Lounge 25
Zingerman I s Delicatessen 25
Trattoria Bongiovanni 25
Clancy's Fancy Hot Sauce 25

Peter Bird 25
The Jitterbug King & Queen -Jim Kruz & Vicki Honeyman 25
Pizza Bob's 25

John Nelson 25
Deborah Gaydos 25

Paul TasSie 25
Rob Ziebell 25
Herb & Barb Eagle 25

David t s Books 20
Fleetwood Diner 15

The campus films groups, Cinema Guild, Cinema II, Alternative Action,
Mediatrics. and the Ann Arbor Film Cooperative established a $100
Film Pass, good for a year, proceeds of which will be donated to
filmmaker prizes. If you wish to purchase a film pass. contact
one of the Festival committee members.

Pass HolderS/Donors:
Chuck Vogt
ON

David Bernstein & Paula Rabinowitz
o N
N 0

THEATRE DECORATION:
Angelica Pozo, Dan Bruell. Reed Lenz
Brochure Design: Robert Ziebell NO SMOKE:
Ticket Design: Angelica Pozo
Dan Bruell

PROJECTION STAFF:
Peter Wilde, Scott Clarke
CRUISE MISSILE:
Matt Williams
And in conclusion
let t s fight to keep the $5.00 pot fine
let's bear with the Tigers, even though they'll probably finish 5th
love to George, and all the rest